Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Extrémní zdražení elektřiny pro domácnosti se rychle blíží

22. 01. 2020 20:42:25
Bilion korun za "soláry" byly pouze drobné. Mnohonásobné plošné zdražení cen elektriky za dobíjení elektromobilů jasně signalizuje, co se velmi brzy stane všem domácnostem. Je vůbec šance, jak se tomu vyhnout ?

Předesílám, že moc rád čtu o všemožných nových technologiích a těší mne, co vše lidé dokáží. Věci na solární energii jsou určitě zajímavé a bylo hezké sledovat v obchodech první solární lampy, větráky, grily, malé ostrovní "elektrárničky" pro chaty, školní projekty na elektroautíčka atd. Ne každého to zajímá, ale někomu se to líbí a tak si to koupil, většinou ze zvědavosti. A tak je to v pořádku. Kdo chce, koupí si to, kdo nechce, nic si kupovat nemusí.

Jenže, bohužel jako v mnoha jiných případech" se i toto zcela zvrhlo.

Místo pozvolného nenásilného rozvoje všeho, co souvisí s tematikou "čisté energie", se této oblasti chopili velmi divní, ale velmi vlivní lidé a vše se zcela vymklo kontrole. Z čisté energie se stalo politikum a neskutečný byznys pro "vyvolené".

Kauza "solárních baronů" v naší zemi dosahuje částky 1 bilionu korun, které se v průběhu 25 let vyplatí pár vyvoleným. Moc dobře si pamatuji, jak média informovala o tom, jak se zapojovala spousta elektráren 31.12. a jak se v řadě elektráren na panely svítilo, protože se to finančně majitelům vyplatilo. Těch kauz byla spousta a netuším ani, jak dopadly. Ale je to jedno. Ten bilion korun bude vyplacen. A také už řadu let platíme "ekologický příplatek" v každé složence za elektriku. To jsou naše peníze a doplácí na to úplně všichni lidé v naší zemi.

Jenže nyní přichází něco, co bude mít velmi brzy drastický dopad na domácnosti ve výši, proti které bilion korun pro solární elektrárny budou drobné. Je to elektromobilita.

Po technické stránce je to určitě moc zajímavé a pokud by se toto odvětví vyvíjelo přirozenou cestou, tak by to bylo v pořádku. Ale ke smůle nás všech se z toho stalo politikum globální úrovně a zejména v Evropě vše nabralo doslova katastrofický scénář. Byl namíchán smrtící koktejl. Uzavírání jaderných a uhelných elektráren a tlak na nucený přechod aut se spalovacími motory na elektromobily. Těch aut jezdí v Evropě desítky milionů a tlak, aby všechny co nejdříve byly na elektriku je obrovský. Už se z několika zemí ozývají návrhy, aby auta se spalovacím motorem byla od roku 2030 zakázána.

Pokud k tomuto dojde, elektrika bude zcela nedostatečnou komoditou, za kterou se budou platit naprosto neskutečné částky a miliony domácností začnou živořit.

Není to tak dlouho, kdy ti, kteří násilně prosazují elektromobilitu tvrdili, že vysoká cena elektromobilů se vrátí v podobě levného provozu, kdy 1 km stojí 1 korunu. Pokud pominu spoustu technických i ekologických problémů v souvislosti s výrobou a likvidací lithiových baterií, velmi omezeným dojezdem a zcela nedostatečnou kapacitou veřejných dobíjecích míst, pak se ale jasně ukazuje, že ten provoz bude mnohem dražší.

V Evropě již nyní dochází k extrémnímu nárůstu cen u veřejných nabíjecích míst, které znamenají nárůst nákladů na 1 km na 5 Kč. Jde o největší společnosti, které tyto nabíječky provozují a jako lavina se přidávají další. A to těch elektromobilů jezdí zanedbatelné množství oproti těm milionům, ke kterým veškeré snahy směřují.

I ten, koho auta či elektromobilita nezajímá, by neměl zůstat lhostejný. Protože ve finále drastický nárůst elektriky dopadne i na něj.

Lze tento katastrofální scénář odvrátit ? Lze a je to poměrně prosté. Trocha zdravého rozumu při rozhodování o zdrojích výroby energie a zastavení nezdravého tlaku na povinný přechod na elektromobilitu.

Jsou toho odpovědné osoby schopné ? Jde o astronomické částky, které nabízí obrovský prostor pro korupci. A peníze zatemnily rozum mnohým ...

Autor: Pavel Opl | středa 22.1.2020 20:42 | karma článku: 48.17 | přečteno: 19987x

Další články blogera

Pavel Opl

Požadavek Romů na odškodnění za roky 1938 - 1945

Na území Čech a Moravy žilo po II. světové válce 800 Romů. Dnes jich je v České republice cca 500 tisíc. Co jsme jim udělali zlého, že po nás chtějí odškodnění ?

19.2.2020 v 20:22 | Karma článku: 39.55 | Přečteno: 2407 | Diskuse

Pavel Opl

Cizinci z východu mají v ČR mnohem vyšší platy, nežli naši lidé

Podle dat Českého statistického úřadu u nás cizinci mají podstatně vyšší platy, nežli je náš republikový průměr. A to je řeč o pracovnících z východu, tedy nikoliv o západních manažerech.

12.2.2020 v 21:29 | Karma článku: 33.51 | Přečteno: 1926 | Diskuse

Pavel Opl

Operativní složky bezpečnostních orgánů jsou v troskách. Říká bývalý policejní rada ÚOOZ.

Proto vidíme neustále se zvyšující snahy o plošné monitorování všech a všude v míře, která je již zcela neakceptovatelná.

28.1.2020 v 20:21 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění – Medúza

Ačkoli se medúza od lidí na první pohled dost liší, některými vlastnostmi je některým lidem velmi podobná. Třeba svou neuchopitelnou rosolovatostí.

21.2.2020 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 88 | Diskuse

Jiří Turner

Ochránce utlačované většiny se ujal funkce

Kdyby nový ombudsman složil slib do rukou šéfa komunistů, dalo by se říci, že je to absurdní, shodou okolností ho však složil do rukou předsedy SPD, což je symbolické. Jaká a čí práva bude tedy tento veřejný ochránce práv hájit?

21.2.2020 v 12:45 | Karma článku: 14.92 | Přečteno: 619 | Diskuse

Martina Franzová

Už jste si vzali prášek?

Statistika, která fakt není nuda, mě včera ve zprávách na Primě obohatila o dost šokující číslo. Spotřeba antidepresiv od roku 2012 stoupla třikrát, prášky v naší vzkvétající společnosti zobe denně přibližně 600 tisíc pacientů.

21.2.2020 v 12:16 | Karma článku: 14.61 | Přečteno: 295 | Diskuse

Jan Ziegler

Bude líp, lže Putin, a Rusko padá do bídy

Fakta jsou zdrcující, stále více Rusů žije v chudobě. Hlava státu sice nabádá Rusy, aby nepropadali zoufalství, že bude líp, ale to už tvrdí mnoho let. Musím to napsat rázně, on svým obyvatelům opakovaně lže.

21.2.2020 v 10:59 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 793 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Podrobněji k značce Sussex Royal – zakazuje něco Královna?

Domnívám se, že vážené čtenáře budou zajímat okolnosti regulace užití značky Sussex Royal, tj podrobnější pohled na tuto věc než nabízí společenské rubriky.

21.2.2020 v 8:32 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 114 Celková karma 41.77 Průměrná čtenost 4221

Bez politické příslušnosti.

Odborník na vnitřní bezpečnost.

Poradce pro oblasti bezpečnost, vyšetřování trestné činnosti a trestní řízení.

Bývalý profesionální hasič, starší inspektor specialista Oddělení pohraniční policie, policejní rada Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Policejního prezídia ČR, policejní rada Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie ČR a vedoucí pracovník v daňové správě. 

 

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...